2015. feb. 17. | 19:00 |
Donka Gergely és Molnár Judit Lilla kiállítása a Magyar Honvédség Öltözködési Szabályzatában megszabott katonai uniformissal és az arra vonatkozó írott és íratlan szabályokkal, tágabb értelemben pedig az öltözködéssel mint identitásképző eszközzel foglalkozik.
A projekt kiindulópontját az a mindennapi, közös tapasztalat jelentette, hogy mindkét alkotó szűk rokonságában él hivatásos katona. Az intim és a hivatalos tér egy család életében sok esetben összeér, ezért a katona a hozzátartozók alapvető összejövetelein, sőt még egy egyszerű fagyizás alkalmával sem viselkedhet hivatását figyelmen kívül hagyva. Az uniformis minden esetben kettős szubjektumot teremt, különválasztja a szuverén egyéntől a hivatásához kötött, a honvédség alá tartozó alkalmazottat, a katonát. Hogy mit kezd a familiáris közegben is jelenlévő katonaidentitással a honvéd közvetlen környezete, az rokononként változó lehet. Az olyan képzőművész családtagok esetében, akik számára alapvetés, hogy a megszokott jelenségekben is többet lássanak közömbös dolgoknál, adekvát megértési forma a téma beemelése saját, elemző művészeti gyakorlatukba. Az alkotók a kiállításban nem az egyenruha viselésének jelentőségét kérdőjelezik meg, csupán rávilágítanak annak korlátozó voltára, vagyis arra hogy az uniformis hogyan fosztja meg a szubjektumot az egyéni megnyilvánulás lehetőségétől.
Donka Gergely és Molnár Judit Lilla Military című fotósorozata a katonai egyenruhához fűződő szabályokat firtatja. A sorozat egyik részében Magyar Honvédség Öltözködési Szabályzatában leírtaknak megfelelő megjelenést dekonstruálják különböző módokon. A sorozat másik részében pedig az olyan íratlan, ún. katonához nem illő tevékenységeket mutatják be, mint az egyenruhában történő fagylaltozásnak, az esernyő használatának vagy a kokárda kitűzésének a tilalma és egyéb alapvető és meglepő szabályellenességek.
A padlóra installált katonai uniformisban készített szelfik (Önarckép háttérrel) egy másik kapcsolódó problémakört járnak körül: a katonák jelenlétét a közösségi oldalakon, azaz az önreprezentáció kibertérbeli lehetőségeit. Szelfiket magánszemélyként bárkinek jogában áll készíteni – a Facebook-felhasználókra pedig némi külső nyomás is hárul e tekintetben –, a honvéd azonban az internetes felületeken sem viselkedhet reflektálatlanul.
A kiállítás harmadik elemeként egy a szigorú öltözködési szabályok végiggondolására és felrúgására sarkalló játék (Underwear) kerül a térbe, egy interaktív festészeti munka, ahol a látogató a teljhatalmú öltöztető.
Donka Gergely és Molnár Judit Lilla, a Magyar Képzőművészeti Egyetem intermédia, valamint festő szakos hallgatói.
Koordinátor: Mucsi Emese
A kiállítást megnyitja:
dr. Baczoni Tamás, őrnagy, főmuzeológus
Hadtörténeti Intézet és Múzeum Tárgyi Gyűjteményi Osztály
Helyszín: Labor Galéria, 1053 Bp. Képíró u. 6.
Időpont: 2015. február 17., 19.00
A kiállítást megnyitja: dr. Baczoni Tamás, őrnagy, főmuzeológus Hadtörténeti Intézet és Múzeum Tárgyi Gyűjteményi Osztály
Helyszín: Labor Galéria, 1053 Bp. Képíró u. 6.
Időpont: 2015. február 17., 19.00