Az ősi japán legenda szerint, aki meghajtogat ezer origami-papírdarut, az kívánhat valamit az ezer évig élő darutól.
Ez a hagyomány szolgáltatja a szimbolikus alapját az Ezer daru Budapestnek projektnek, amely során ezer papírdarut hajtogattam, melyeket egyenként mint papírmetszetet lenyomtattam. A nyomatok szignálva (a lenyomtatott daru sorszámát is feltüntetve), a projekt rövid leírásával együtt egy-egy borítékba kerültek. Ezeket a borítékokat a projekt segítőivel közösen Budapest ezer véletlen pontján helyeztük el.
Milyen életet kezd élni a műalkotás magára hagyva, a véletlenre bízva? Hol köt ki, hová érkezik?
A nyomatok készítésének célja, hogy a projekt okán kérdéseket tehessünk fel a hagyományos sokszorosító grafikai eljárások mibenlétével, céljával, létjogosultságával kapcsolatban, egyáltalán a sokszorosítással kapcsolatban, hiszen az ezer daru majdnem egyforma, de mégsem ugyanazok, egyenként készült róluk nyomat, és csak egy darab, amely az eredetiség kérdésköréhez, az eredetiség és sokszorosító eljárások kapcsolatához vezet. Miként lesz értelme egy bizonyos médium használatának egy műalkotásban, nem zsákutca-e csak önmagáért, céltalanul használni azt?
Kiállító művész: Vidra Réka
Koordinátor: Varga Krisztina
Megnyitó: 2015. január 8. 18.00
Megtekinthető: 2015.01.09. – 2015.01.15., hétköznap 16 és 19 óra között
Köszönet a segítségért: Garai Rebeka, Gráf Dóra, Kiss Ágnes, Kollár Zsófia, Mulasics Manna, Szilák Andrea, Szitás Judit, Sztefanu Marina, Tettamanti Ádám, Török Virág, Cristian Staicu, Varga Krisztina, Vidra Annamária, Vidra Sándor
Photo by emesekiss